Charakteristika

Letkomrtkovité (Culicidae) je čeľaď dvojkrídlového hmyzu, ktorej zástupcovia sú bežne označovaní ako letkomrtky. Samičky väčšiny z asi 3000 druhov sajú krv teplokrvných živočíchov. Pritom často prenáša veľmi nebezpečné choroby (najmä maláriu), čím každoročne nepriamo zahubí milióny ľudí.

Jednotlivé druhy sa líšia veľkosťou, ale len výnimočne meria cez 16 mm. Letkomrtka váži zvyčajne len 2 2,5 mg. Za noc dokážu uraziť 10 km a môžu lietať 4 hodiny bez prestávky rýchlosťou 1-2 km / h Väčšina druhov je aktívny a zháňa potravu v noci, večer alebo ráno. Cez deň sa väčšina letkomrtiek schováva na chladných miestach. Letkomrtka v lete vydáva hvízdavý tón, spôsobený chvením krídel a tiež hlasiviek, ktoré napäté v hrudných prieduchoch.

Potrava

Všetky letkomrtky sa primárne živia nektárom, ale samičky sú navyše schopné hematofágie (sania krvi). Nepotrebujú ju k svojmu prežitiu, ale ako zdroj bielkovín pre vývoj vajíčok. Výnimku tvoria letkomrtky rodu Toxorhynchites, ktorí krv necicajú. K tomuto rodu patria aj najväčšie známe druhyletkomrtiek, ktorých larvy požierajú larvy iných druhov komárov.

Prenos chorôb

Po prebodnutie kože samička vstrekne do krvi svoje sliny , ktoré obmedzujú zrážanlivosť krvi . Zároveň pôsobí ako analgetikum , aby postihnutý tvor nevnímal bodnutie a nebránil sa . Práve touto cestou sa do tela zvieraťa alebo človeka dostanú choroboplodné zárodky . Najvýznamnejšou z nich je malária , ktorú spôsobujú zimničky - parazitické prvoky rodu Plasmodium . Na ľudí je prenášajú výhradne komáre rodu Anopheles , celkom asi 30-40 druhov zo 200 tohto rodu , najmä potom Anofeles štvorškvrná ( Anopheles maculipennis ).

Ako prenášači chorôb môžu slúžiť aj iné rody , napríklad vtáčiu maláriu bežne prenášajú letkomrtky rodu Culex. Letkomrtka Aedes aegypti je hlavným vektorom arboviru žltej zimnice a ďalších horúčkovitých ochorení . Niektoré druhy letkomrtiek vyskytujúce sa aj na Slovensku môžu pasívne prenášať lymskú boreliózu . Pasívny prenos znamená , že pôvodca choroby sa v tele letkormtky nemnoží, iba bol prenesený s čerstvou krvou , ktorú mala letkomrtka usadenú na sosáku a na tele . Letkomrtka záplavový prenáša vírus Ťahyňa , ktorý spôsobuje valtickú horúčku. Nebol zaznamenaný žiadny prípad prenosu vírusu HIV ( spôsobuje chorobu AIDS ) letkormtkou.